A Taiji egy si knai harcmvszeti rendszer, melyet a nyugati vilgban fleg egszsgmegrz hatsrl ismert. A knai harcmvszeteket kt nagy gra oszthatjuk: a bels s a kls stlusokra.
A bels stlusok jellemzje a Qi bels keringetse s felhasznlsa.
A kls stlusokra inkbb egyes izomcsoportok s a fiziklis er hasznlata jellemz, mg a bels stlusokban az egsz test mozog, az er az egsz testbl jn, sosem egy rszbl annak. (Kls stlus pldul a Shaolin stlus)
A hagyomnyos Chen stlus mai formja kt f gyakorlatra pl. Ezeket a hagyomny szerint a 9. genercis mester Chen Wangting dolgozta ki. A formk, az gynevezett Els forma (yilu) ms nven a 83 mozdulatos forma (bashisan shi) s a Msodik forma (erlu), vagy ms nven 71 mozdulatos forma (qishiyi shi). A 71 mozdulatos formt mg gykl formnak (paochui) is hvjk. A 83 mozdulatos forma fknt lgy mozdulatokat tartalmaz, gyakorlsban a f hangsly a slypont lesllyesztsn s a szilrd llson van. A 71 mozdulatos formt gyorsan s erteljesen kell vgrehajtani, itt a hangsly az er kieresztsn (fajing) van. A kt forma kiegszti egymst s mint yin-yang gyakorlatknt egyms utn folyamatosan is vgrehajtjk a 154 mozdulatot.
A Xin Yi Hunyuan Taiji egy egszen j rendszer, melyet Feng Zhi Qiang nagymester alkotott meg az 1980-as vek krl. Feng mester gy tallta, hogy a hagyomnyos Taiji gyakorlsi rendszer nem fejleszti elg gyorsan a tanulk bels energijt, ezrt a rgi rendszerbe bevitt olyan elemeket ,melyek kifejezetten a bels energia fejlesztst segtik.
A Hunyuan Taiji jellemzi, vezrelvei s gyakorlati tartalma:
- mind a klst, mind a belst edzeni → de a f hangsly a belsn van,
- tartalmazza a cselekvst s a nyugalmat (bels csendet) → itt a hangsly a nyugalmon van,
- egyesti az edzst s nevelst → a nevelsen, van a f hangsly.
A Hunyuan Taijiquan jellegzetessge mg, hogy alkalmazza a Gong-ot s felhasznlja a formavaricikat.
- kls s bels eggy vlik,
- a felstest mozgatsait kveti az alstest mozgsa,
- az egsz test egy vlik s egy Hunyuann.
A mai formjban az edzs a 24 mozdulatos forma (ershisi shi) s a 48 mozdulatos forma (sishiba shi) tanulsval kezddik. Mindkett a 83-as hossz forma mozdulataira pl s a Hunyuan taiji Qigong alapjt kpezi. A gyakorls sorn a 24 mozdulatos formt a legegyszerbb vgrehajtsi md szerint gyakoroljk. Ha a tantvny folyamatosan tisztn s megfelel slypont lesllyesztssel kpes vgrehajtani a formt, akkor elkezddik a gyakorlat bonyolult mdon val vgrehajtsnak az elsajttsa. Ekkor a csphasznlatnak a kz illetve a vllmozgssal val sszehangolst gyakoroljk.
Ezekutn kezddik a 48 mozdulatos forma megtanulsa, melynek az els 24 mozdulata hasonl az elz egyszerbb formhoz, de itt mr kvetelmny a csp erteljes hasznlata s klnfle lpskombincik ismerete. A forma msodik felben mr bonyolultabb mozdulatokat s rgsokat is tallunk. A 48 mozdulatos forma vgrehajthat lassan s lass-gyors mozdulatok vltakozsval egyarnt. A lass vgrehajts 8-12 percet, mg a lass-gyors 6-7 percet vesz ignybe.
Amikor a tantvny elsajttotta az alapokat, akkor hozzkezdhet a 71 mozdulatos forma megtanulshoz. E forma lnyege az er kieresztsnek (fajing) gyakorlsa, hisz e nlkl a stlus csak egszsgvd formaknt gyakorolhat, harcmvszetknt nem. A 71 mozdulat vgrehajtsa 5-6 percet vesz ignybe s sok ugrst, rgst s erteljes tst tartalmaz. Mindezekhez mly s magas llsokat, lass s gyors mozdulatokat s minden irnyba val csavarodsokat hasznlnak. A forma gyakorlsval vlik alkalmass a tantvny arra, hogy a stlus technikiba ert tudjon vinni s gy hasznlni is tudja azokat.
A tanuls kvetkez fzisa a 83 mozdulatos hossz forma elsajttsa. A forma vgrehajtsa 20-25 percet vesz ignybe. A gyakorls sorn a stlusra leginkbb jellemz csavarod, tekered mozdulatok elsajttsa a cl, mely sorn a csukl s a csp mozgst hangoljk ssze, megtanulva ezzel az ernek az alhasban trtn sszegyjtst s hasznlatt.
A 71-es s a 83-as forma a stlus teljes technikai repertorjt tartalmazza. Ezek utn tanulhatk a stlus f fegyverei.
Forrs:http://chen.hu/main.php?req=bevezetes |