A Taiji egy ősi kínai harcművészeti rendszer, melyet a nyugati világban főleg egészségmegőrző hatásáról ismert. A kínai harcművészeteket két nagy ágra oszthatjuk: a belső és a külső stílusokra.
A belső stílusok jellemzője a Qi belső keringetése és felhasználása.
A külső stílusokra inkább egyes izomcsoportok és a fizikális erő használata jellemző, míg a belső stílusokban az egész test mozog, az erő az egész testből jön, sosem egy részéből annak. (Külső stílus például a Shaolin stílus)
A hagyományos Chen stílus mai formája két fő gyakorlatra épül. Ezeket a hagyomány szerint a 9. generációs mester Chen Wangting dolgozta ki. A formák, az úgynevezett Első forma (yilu) más néven a 83 mozdulatos forma (bashisan shi) és a Második forma (erlu), vagy más néven 71 mozdulatos forma (qishiyi shi). A 71 mozdulatos formát még Ágyúököl formának (paochui) is hívják. A 83 mozdulatos forma főként lágy mozdulatokat tartalmaz, gyakorlásában a fő hangsúly a súlypont lesüllyesztésén és a szilárd álláson van. A 71 mozdulatos formát gyorsan és erőteljesen kell végrehajtani, itt a hangsúly az erő kieresztésén (fajing) van. A két forma kiegészíti egymást és mint yin-yang gyakorlatként egymás után folyamatosan is végrehajtják a 154 mozdulatot.
A Xin Yi Hunyuan Taiji egy egészen új rendszer, melyet Feng Zhi Qiang nagymester alkotott meg az 1980-as évek körül. Feng mester úgy találta, hogy a hagyományos Taiji gyakorlási rendszer nem fejleszti elég gyorsan a tanulók belső energiáját, ezért a régi rendszerbe bevitt olyan elemeket ,melyek kifejezetten a belső energia fejlesztését segítik.
A Hunyuan Taiji jellemzői, vezérelvei és gyakorlati tartalma:
- mind a külsőt, mind a belsőt edzeni → de a fő hangsúly a belsőn van,
- tartalmazza a cselekvést és a nyugalmat (belső csendet) → itt a hangsúly a nyugalmon van,
- egyesíti az edzést és nevelést → a nevelésen, van a fő hangsúly.
A Hunyuan Taijiquan jellegzetessége még, hogy alkalmazza a Gong-ot és felhasználja a formavariációkat.
- külső és belső eggyé válik,
- a felsőtest mozgatásait követi az alsótest mozgása,
- az egész test egyé válik és egy Hunyuanná.
A mai formájában az edzés a 24 mozdulatos forma (ershisi shi) és a 48 mozdulatos forma (sishiba shi) tanulásával kezdődik. Mindkettő a 83-as hosszú forma mozdulataira épül és a Hunyuan taiji Qigong alapját képezi. A gyakorlás során a 24 mozdulatos formát a legegyszerűbb végrehajtási mód szerint gyakorolják. Ha a tanítvány folyamatosan tisztán és megfelelő súlypont lesüllyesztéssel képes végrehajtani a formát, akkor elkezdődik a gyakorlat bonyolult módon való végrehajtásának az elsajátítása. Ekkor a csípőhasználatnak a kéz illetve a vállmozgással való összehangolását gyakorolják.
Ezekután kezdődik a 48 mozdulatos forma megtanulása, melynek az első 24 mozdulata hasonló az előző egyszerűbb formáéhoz, de itt már követelmény a csípő erőteljes használata és különféle lépéskombinációk ismerete. A forma második felében már bonyolultabb mozdulatokat és rúgásokat is találunk. A 48 mozdulatos forma végrehajtható lassan és lassú-gyors mozdulatok váltakozásával egyaránt. A lassú végrehajtás 8-12 percet, míg a lassú-gyors 6-7 percet vesz igénybe.
Amikor a tanítvány elsajátította az alapokat, akkor hozzákezdhet a 71 mozdulatos forma megtanulásához. E forma lényege az erő kieresztésének (fajing) gyakorlása, hisz e nélkül a stílus csak egészségvédő formaként gyakorolható, harcművészetként nem. A 71 mozdulat végrehajtása 5-6 percet vesz igénybe és sok ugrást, rúgást és erőteljes ütést tartalmaz. Mindezekhez mély és magas állásokat, lassú és gyors mozdulatokat és minden irányba való csavarodásokat használnak. A forma gyakorlásával válik alkalmassá a tanítvány arra, hogy a stílus technikáiba erőt tudjon vinni és így használni is tudja azokat.
A tanulás következő fázisa a 83 mozdulatos hosszú forma elsajátítása. A forma végrehajtása 20-25 percet vesz igénybe. A gyakorlás során a stílusra leginkább jellemző csavarodó, tekeredő mozdulatok elsajátítása a cél, mely során a csukló és a csípő mozgását hangolják össze, megtanulva ezzel az erőnek az alhasban történő összegyűjtését és használatát.
A 71-es és a 83-as forma a stílus teljes technikai repertoárját tartalmazza. Ezek után tanulhatók a stílus fő fegyverei.
Forrás:http://chen.hu/main.php?req=bevezetes |